Sedmaši u posjetu Uredu pravobraniteljice

Autor: Andrea Katavić, 1. 12. 2014.

ŽIVIMO LI SVOJA  PRAVA?

Obilježavajući Međunarodni dan dječjih prava, 28. studenog 2014. godine, učenici 7. b razreda pod vodstvom nastavnice Anite Pejić - Barišić posjetili su Ured  pravobraniteljice i porazgovarali sa savjetnicima Sanjom Vladović i Darkom Laksarom. Svijest o dječjim pravima potakla je obrada lektire Iz velegradskog podzemlja koja tematizira nasilje u obitelji. Radoznale sedmaše zanimalo je  koliko se situacija promijenila od vremena u kojem je pripovijetka nastala, kakva je situacija danas, koja je uloga pravobraniteljice i kome se i gdje javiti u slučaju povrede dječjih prava.

Christian Kurina, 8.c

Za više informacija kliknite "Opširnije"

Dolaskom u Ured pravobraniteljice (koji se nalazi na Šetalištu P. Preradovića 1/7) sedmaše su ugostili savjetnici  Sanja Vladović i Darko Laksar.  Učenici su se zahvalili na gostoprimstvu i pohvalili kako naša škola sudjeluje u projektu Građanin te  kako je i naša škola „škola bez nasilja“.

Obitelj u krizi

Potaknuti problemom obiteljskog nasilja u djelu Vjenceslava Novaka „Iz velegradskog podzemlja“ učenike je zanimalo kakvo je stanje danas te zašto se nasilje u obitelji često ne prijavljuje ni danas. Savjetnici ističu kako se situacija znatno promijenila  u odnosu na prošla vremena, a za neprijavljivanje nema jednostavnog odgovora, tj. puno je različitih razloga.Većinom su susjedi ti koji primijete neka neslaganja i nasilje u obitelji, ali većinom nikome ništa ne govore jer misle da to nije njihov problem.Vrlo rijetko djeca prijavljuju svoje roditelje. Razlog tome je taj što se zlostavljano dijete boji da tata ili mama ne bi završili u zatvoru ili kako ne bi došlo do raspada obitelji. No, postoje djeca koja su voljna prijaviti nasilje, ali njihovi roditelji, nažalost,  vrše pritisak na njih te djeca odustanu. Savjetnici pravobraniteljice ističu kako je društvo sve  senzibiliziranije, što znači da su djeca, roditelji, susjedi i društvena tijela osjetljiva na nasilje te da se ono većinom odmah primijeti i prijavi Uredu za zaštitu dječjih prava.

Pravobranitelj – prijatelj djece

Sljedeće što je učenike zanimalo je koja je zapravo uloga  pravobraniteljice te što oni mogu učiniti u slučaju da dođe do nasilja u obitelji, školi i sl. Gospođa Sanja Vladović objasnila je kako je pravobranitelj zapravo tijelo praćenja te da ono može samo upisati upozorenja ili preporuke nadležnom tijelu gdje se dogodilo nasilje, ali ne i reagirati direktno. Ono što je učenike iznenadilo je to da se znalo dogoditi da dijete zove ured te kaže: “Molim Vas, želim van iz doma.“ Na nesreću, pravobranitelj nema toliku „moć“ u tom pogledu te većinom moraju tome djetetu dati loše vijesti. „Pravobranitelj može jedino utjecati na zakon. Ako se u jednom zakonu krše prava djeteta,  dužnost je pravobranitelja izvijestiti državu o problemu te  potaknuti na izmjenu zakona. Zakoni u Republici Hrvatskoj dobro su napravljeni i vidi se veliki napredak u poštivanju dječjih prava, ali ono što 'šepa' je provedba, što znači da se zakon ne provodi kako treba“, ističe savjetnica Vladović i dodaje kako je važna takozvana „multisektorska suradnja“. Takva suradnja podrazumijeva da svi sektori (školstvo, zdravstvo, policija) sudjeluju u suzbijanju nasilja u  zajednici.

Kome se i kako obratiti?

Na kraju susreta savjetnici su učenicima dali korisne materijale i informacije. U Hrvatskoj se nalaze četiri ureda, u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku. Od 2003. godine Republika Hrvatska ima službenu pravobraniteljicu, a od 2007. Osijek dobiva svoj Ured. Cilj je Ureda, osim prijavljivanja kršenja prava, i širenje svijesti i znanja o dječjim pravima. Ako se ikada osjećaš ugroženo ili misliš da su ti prava ugrožena, nazovi broj 031 213 098. Nije sramota priznati, sramota je skrivati.

Više informacija na web stranici: http://www.dijete.hr

*Prijave se mogu podnijeti usmeno, telefonom ili osobno te u pisanom obliku:

• poštom, na adresu: Pravobraniteljica za djecu, Teslina 10, 10000 Zagreb
  • na faks broj + 385 1 4921 277
  •  na e-mail info@dijete.hr
  • posebni e-mail samo za djecu mojglas@dijete.hr

Osnovna škola Frana Krste Frankopana Osijek / Frankopanska 64, HR-31000 Osijek / www.os-fkfrankopana-os.skole.hr / ured@os-fkfrankopana-os.skole.hr