Istraživali smo mozak u Tjednu mozga

Autor: Jadranka Oberman-Sebenji, 29. 3. 2017.

Kao i prethodnih nekoliko godina, i ove je godine skupina darovitih učenika "Frankopanske mudrice" (5. i 6. razred) u pratnji školske psihologinje sudjelovala na radionicama u sklopu Tjedna mozga.

Što je to Tjedan mozga i što su učenici radili na radionicama, pročitajte pod "više" i pogledajte kako je to izgledalo.

Tjedan mozga se već šesnaestu godinu održava u ožujku u gradovima diljem Hrvatske. Ove godine se održavao od 13. do 19. ožujka.

To je međunarodna inicijativa za podizanje svjesnosti o mozgu kao izuzetnom organu i njegovom funkcioniranju (Brain Awerness Week).  Svake godine je tematski usmjeren, a ove su godine obuhvaćene sljedeće teme:

1. Mozak u prve tri godine života

2. Mozak i prostor

Posebno u Osijeku je, na zanimljiv način, obrađena tema

3. Gladni mozak

Naši su učenici sudjelovali u dvije radionice - "Nos zna, oči lažu" u Rektoratu Sveučilišta i "Mozak i receptori za okus" na Odjelu za biologiju. Evo što su rekli o radionicama:

Ana Orešković, 6. b

"Sudjelovali smo na radionici o povezanosti okusa i mirisa pod nazivom "Nos zna, oči lažu". Tamo smo odigrali tri igre. Prva igra pokazala je kako nas vid može zavarati. Pred nama su bile 4 čaše s tekućinom različite boje. Bez probavanja i mirisanja trebali smo pogoditi kakav će biti okus. Kada smo probali, shvatili smo da smo neke promašili, odnosno da nas je vid zavarao.

Druga igra je bila najzanimljivija. Podijelili smo se u parove i jedna osoba iz para morala je začepiti nos i zažmiriti dok joj druga daje "jelly bean" bombon nekog okusa. Začepljenog nosa je bilo jako teško pogoditi koji je to okus, a neki nisu uspjevali ni kada bi otčepili nos.

U trećoj igri jeli smo jabuku i uspoređivali mijenja li se okus kada pod nos stavimo blazinicu natopljenu u vaniliju. Okus jabuke bio je sasvim drugačiji.

Bilo je poučno i zabavno, a pogotovo zato što su nam na kraju studentice - voditeljice dale da pojedemo sve bombone. Svi bismo htjeli ponovo sudjelovati u takvim radionicama!"

Anđelo Vrdoljak, 5. c

"Sudjelovali smo na radionici "Mozak i receptori za okus" na Odjelu za biologiju. Tamo smo puno toga naučili, npr. što je to "umami" (spoj različitih okusa) te na kojem dijelu jezika najjače osjetimo osnovne okuse (gorko, slatko, slano i kiselo). Bojali smo jezik plavom prehrambenom bojom pa jedni drugima brojali okusne pupoljke preko povećala.

Bilo je jako zanimljivo i svakako bih volio ponovo ići na slične radionice."

Priloženi dokumenti:
tj_mozga6.jpg (649.26 KB)
tj_mozga5.jpg (608.08 KB)
tjean_mozga3.jpg (579.42 KB)
tjedan_mozga.jpg (679.01 KB)
tjedan_mozga2.jpg (572.02 KB)
tjedan_mozga4.jpg (670.08 KB)
tjedan_mozga_1.jpg (471.84 KB)
TM2017_Plakat.pdf (440.10 KB)

Osnovna škola Frana Krste Frankopana Osijek / Frankopanska 64, HR-31000 Osijek / www.os-fkfrankopana-os.skole.hr / ured@os-fkfrankopana-os.skole.hr