DAN ŠKOLE - Lice moje škole

Autor: Mirka Lončar, 12. 1. 2020.

U subotu 11. siječnja održali smo prve radionice kroz koje smo započeli izradu proizvoda na temu "Lice moje škole", koje ćemo predstaviti na ovogodišnjem Danu škole. Na radionicama su, ove prve radne subote, sudjelovali učenici predmetne nastave.

Kako nam je bilo saznajte klikom na "više".

Što je poduzetništvo i zašto baš poduzetništvo?

Poduzetništvo je jedna od ključnih kompetencija potrebna svakom građaninu da bi bio sposoban (samo)zaposliti se te se osobno razvijati u društvu znanja.  Prema definiciji i načelima poduzetništvo predstavlja sposobnost pojedinca da pretvara ideje u djela.

Uz razvijanje poduzetničkoga načina promišljanja i djelovanja u svakodnevnom životu i radu, razvijaju se i stjecanje radnih navika odgovornost, samostalnost, marljivost, inicijativnost, kreativnost, inovativnost, sposobnost donošenja odluka, samopouzdanje, odlučnost u djelovanju, spremnost na razuman rizik i upravljanje rizikom, mobilnost, fleksibilnost i dr., ali i  za prepoznavanje prilika i mogućnosti za samoaktualizaciju.

Faze u projektu

Svi će učenici tako, kroz nekoliko radionica, proći sve nužne korake od ideje do gotovog proizvoda te će time steći uvid u proizvodni proces od ideje do realizacije.

U subotu smo formirali skupine učenika koji će raditi na istom proizvodu, nastale su skice, odredio se materijal i način izrade te popisao potreban pribor. Učenicima su u tome pomagali njihovi razrednici i učitelji te marljivi studenti Akademije likovnih umjetnosti u vodstvu naše učiteljice Likovne kulture Sandre Marijanović.

Petaši izrađuju školski planer koji trebaju obogatiti raznim rubrikama,  dodati poticajne misli, savjete za uspješno učenje te zanimljive ilustracije ili fotografije.

Šestaši izrađuju nagradu za učenike naše škole koji su ostvarili značajan rezultat na natjecanjima u sportu ili u znanju. Ta nagrada će se u budućnosti uručivati  učenicima na samoj dodjeli nagrada.

Sedmi razredi u skupinama osmišljavaju priču na zadanu temu koju će potom ilustrirati te izraditi slikovnicu ili stip.

Osmaši ove godine rade na brendirnju naše škole pa su u tu svrhu izrađivali prijedloge za logo i reklamu naše škole.

Radionice su protekle u odličnoj atmosferi. Iako je bila subota, učenici i učitelji su odradili radionice sa smiješkom na licu. Nije bilo zvona, nije svatko sjedio na svome mjestu, nije bilo nikakvih definicija, računanja i informacija, nije bilo ocjenjivanja, ali je bilo kreativno, zanimljivo i opušteno. Kada bi barem svaki dan u školi bio ovakav.

Ovaj su projekt osmislile te ga organiziraju i vode naše učiteljice: Mirka Lončar, Vlatka Benki Brkić, Sandra Marijanović, Jadranka Oberman Sebenji, Ana Hrkač i Ines Janevski.

Kako će svi ti proizvodi izgledati? Hoće li učenici uspjeti u svojim naumima? Što rade učenici od prvog do četvrtog razreda? To nam tek ostaje za otkriti, stoga pratite naše vijesti!

Osnovna škola Frana Krste Frankopana Osijek / Frankopanska 64, HR-31000 Osijek / www.os-fkfrankopana-os.skole.hr / ured@os-fkfrankopana-os.skole.hr