Erasmus+ tečaj za učitelje - Nezaboravan tjedan u Barceloni

Autor: Mirka Lončar, 14. 3. 2024.

Barcelona je bila i naša destinacija za Erasmus + tečaj za učitelje. Pohađale smo iznimno zanimljiv tečaj „Art as Therapy: Self-Expression and Special Needs in Art Education“.

Izvrsna voditeljica tečaja Sonia Sola Gil se potrudila ponuditi nam što više zanimljivih metoda koje ćemo moći primijeniti u svakodnevnoj školskoj praksi. Spoznale smo kako umjetnička terapija može pospješiti mentalni i emocionalni razvoj kroz likovno stvaralaštvo u obrazovanju učenika s posebnim potrebama i općenito.

Naučile smo da se umjetnost može koristiti kao alat za promicanje integracije među učenicima i služiti kao posebno sredstvo komunikacije.

Eksperimentirali smo s likovnim tehnikama kako bismo pronašli važnu ulogu umjetnosti u pozitivnom/učinkovitom odnosu učitelj - učenik.

Naučile smo kako iskoristiti snažnu terapeutsku moć umjetnosti za promicanje dobrobiti, empatije, kao i osobnog i profesionalnog razvoja.

Sve metode i aktivnosti koje smo upoznale pomažu u stvaranju školske kulture koja podržava važnost osjećaja sigurnosti i pripadnosti inkluzivnoj zajednici koja pruža podršku.

Vrlo zanimljiva je bila razmjena iskustava i vještina poučavanja polaznika iz različitih europskih država. Naša mala, vesela i radoznala grupa  sudionika iz Finske, Latvije, Njemačke, Rumunjske i Hrvatske pokazala je kako se grade čvrsti mostovi prijateljstva.

Barcelona nas je oduševila svojom ljepotom. Biti na tečaju povezanom uz doživljaj umjetnosti i istodobno biti u gradu gdje na svakom koraku doživljavaš umjetničke kreacije je neprocjenjivo iskustvo.

Tečaj + voditeljica: Sonia Sola Gil + primjenjivost sadržaja + sudionici + Barcelona = +5

Mirka Lončar i Stella Vukadinović

Osnovna škola Frana Krste Frankopana Osijek / Frankopanska 64, HR-31000 Osijek / www.os-fkfrankopana-os.skole.hr / ured@os-fkfrankopana-os.skole.hr