Učenje zalaganjem u zajednici

Ove smo godine odlučili Dan škole obilježiti prezentacijom aktivnosti u sklopu projekta Learning2Serve.

Learning2Serve (L2S) je europski projekt sufinanciran iz programa Erasmus+ Europske unije. Projekt vodi španjolska nevladina organizacija Madre Coraje, a ovo su ostali partneri: ProgettoMondo MLAL (Italija), Rete Tante Tinte – Golosine (Italija), Udruga Breza (Hrvatska), Dokkica (Hrvatska) i ACES (Španjolska).

Projekt se temelji na ideji da je metodologija učenja zalaganje u zajednici (SL) idealna za poučavanje zajedničkih vrijednosti u školama, budući da nudi prilike za sudjelovanje učenika u društvenom i građanskom životu putem formalnih aktivnosti učenja. Inovativni SL projekti omogućuju školi interakciju sa svojom okolinom: susjedstvom, gradom, civilnim društvom i obrnuto: u školu uvode subjekte civilnog društva, četvrti, grada….Ako škola ne djeluje i u području  rješavanja izvanškolskih situacija, dolazi do onoga što je poznato kao school learning bubble. Iz toga razloga, korištenje inovativne SL metodologije nudi učenicima mogućnost primjene u izvanškolskim situacijama učenja, vrijednosti i vještina (kompetencija) na kojima se radilo u učionici.  .

8. a i "Putevi milosti"

Autor: Mirka Lončar, 8. 5. 2023. 11:58

Za svoj doprinos projektu „Učenje zalaganjem u zajednici“ , učenici 8.a odabrali su kršćansku humanitarnu udrugu „Putevi milosti“ kojoj su donirali prikupljene pakete hrane i higijenskih potrepština.

Ugostili smo vrtićarce

Autor: Mirka Lončar, 4. 5. 2023. 10:03

Ove školske godine odlučila sam pojačati suradnju s odgojiteljicama u Dječjem vrtiću Sjenčica. Nakon inicijalnog razgovora s Hamirom Perković, odgojiteljicom predškolske skupine, krenuli smo u realizaciju.

Učenicima sam iznijela ideju koja im se svidjela, zajednički smo napravili plan aktivnosti. S obzirom da su to djeca koja su nespavači, odlučili smo im izraditi i naučiti ih igrati stare igre, mlin i iks-oks.

Čudesno umnažanje dobrih djela

Autor: Mirka Lončar, 4. 5. 2023. 09:17

Učenici naše škole pokazali su još jednom svoju humanost odlučivši dio novčanih sredstava prikupljenih u uskrsnoj akciji Marijini obroci donirati časnim sestrama bazilijankama koje pomažu raseljenim Ukrajncima na području naše župe.

Rijeka ljubavi

Autor: Mirka Lončar, 3. 5. 2023. 16:21

Učenici 5.b odjela su u sklopu projekta "Učenje zalaganjem u zajenici" prikupili prehrambene proizvode te ih donirali humanitarnoj udruzi "Rijeka ljubavi".

Srcem za drugoga

Autor: Mirka Lončar, 3. 5. 2023. 12:00

Učenici 7.b i 8.c odjela zajedno s razrednicama posjetili su Gradsko društvo Crvenog križa Osijek u sklopu projekta „Učenje zalaganjem u zajednici“ i donirali osnovne prehrambene namirnice koje su prikupljali kako bi pružili podršku najpotrebnijima.

Sudjelovali smo u radu Dječjeg kazališta

Autor: Mirka Lončar, 3. 5. 2023. 11:22

Odjel 1.b se u sklopu projekta "Učenje zalaganjem u zajednici" odazvao na poziv Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku

Skupljali smo slikovnice koje će se koristiti u predstavi Djedova priča. Darovali smo slikovnice koje su nam naši roditelji, djedovi i bake s velikom ljubavlju čitali. Naučili smo kako i mi mali možemo pomoći velikima.

Podržavamo rad udruge Dar

Autor: Mirka Lončar, 3. 5. 2023. 11:09

Potaknuti time što jedan od naših učenika sudjeluje u radu udruge obitelji djece s autizmom "Dar", učenici 5. a odjela su u sklopu projketa "Učenje zalaganjem u zajednici" odlučili novčano pomoći udrugu.

Ugostili smo bake i djedove

Autor: Mirka Lončar, 2. 5. 2023. 18:36

U sklopu projekta za Dan škole ,,Učenje zalaganjem u zajednici“, učenici 1. a su izabrali u razredu ugostiti svoje bake i djedove. Cilj je bio posvetiti pažnju starijim osobama, upoznati ih sa životom i radom njihovih unuka u školi, ali i saznati nešto o životu naših baka i djedova dok su bili djeca.

Poklon za osmijeh

Autor: Mirka Lončar, 2. 5. 2023. 17:13

Učenici 1.c, 3.b i 3.c razreda ujedinili su se i pokazali kako veliko, nesebično i dobrodušno srce imaju. Koga i čime su razveselili, saznajte klikom na "više".

Suradnja učenika četvrtog i šestog razreda

Autor: Mirka Lončar, 26. 4. 2023. 09:09

Učenici šestog razreda su se u skolpu projekta Učenje zalaganjem u zajednici odlučili ostvariti suradnju sa učenicima četvrtog razreda. Učenici šestog razreda su posjetili učenike četvrtog razreda, razgovarali su o prelasku u više razrede i dogovorili su koje oblike pomoći i podrške im mogu pružiti kako bi im okakšali prelazak iz razredne u predmetnu nastavu. Ovo je samo početak suradnje koji će se nastaviti i sljedeće godine.

Marijini obroci

Autor: Jadranka Oberman-Sebenji, 19. 4. 2023. 10:19

Ove godine u našoj školi pokrenuli smo korizmenu akciju od 1.do 8. razreda. Cilj nam je bio prikupiti donacije za djecu u Beninu koja primaju Marijine obroke.
Prigodnim prezentacijama, kvizom, svjedočanstvima volontera i poticajnim pričama, izradom kasica za prikupljanje donacija uspjeli smo prikupiti za jedno dijete u svakom razredu. Ukupno smo prikupili za 24 djeteta.. Sretni smo i zadovoljni dobrim djelom, primjerom i konkretnom pomoći!

Ivana Azenić,
vjeroučiteljica

Donacija knjiga

Autor: Andreja Jandrok-Škugor, 19. 4. 2023. 08:44

Učenici 7.a odjela su u sklopu projekta "Učenje zalaganjem u zajednici" prikupili i donirali knjige Domu za starije i nemoćne osobe i Domu za nezbrinutu djecu Klasje.

Osnovna škola Frana Krste Frankopana Osijek / Frankopanska 64, HR-31000 Osijek / www.os-fkfrankopana-os.skole.hr / ured@os-fkfrankopana-os.skole.hr